Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań
/

logo projektu

Informacja na temat stażu w Iowa State


W dniach 10.02.2020 – 06.03.2020 dwójka doktorantów Katedry Chorób Wewnętrznych UPWr - lek. wet. Marcin Michałek oraz Piotr Frydrychowski odbyli staż w Iowa State University, College of Veterinary Medicine, Department of Veterinary Clinical Sciences, Lloyd Veterinary Medical Center. Obydwaj doktoranci zajmują się kardiologią weterynaryjną i przez cały okres stażu przebywali w Cardiology Service pod opieką Jessici Ward (DVM, DACVIM Cardiology, Assistant Professor of Cardiology) oraz Melissy Tropf (DVM, MS, Diplomate ACVIM Cardiology). Celem wyjazdu były działania polegające na tworzeniu sieci nowych kontaktów, które w przyszłości zaowocują wspólnymi projektami badawczymi. Dodatkowo doktoranci mieli okazję poznać nowe, zaawansowane techniki obrazowania ultrasonograficznego serca oraz techniki przeprowadzania przezskórnych zabiegów małoinwazyjnych. Staż służył również omówieniu wyników wstępnych badań dotyczących nowych parametrów służących do oceny rokowania przebiegu przewlekłej niewydolności serca u psów.

zdjęcie ISU 1

Iowa State University znajduje się w mieście Ames w stanie Iowa. Jest to Uniwersytet Publiczny kształcący ponad 30 tyś studentów, m.in. z zakresu agrotechniki, biologii, chemii, fizyki, informatyki, inżynierii, rolnictwa, statystyki i weterynarii. Stan Iowa położony jest w centralnej części Stanów Zjednoczonych w międzyrzeczu Missisipi i Missouri, a jego terytorium stanowią głównie rozległe równiny, stąd szczególnie dobrze rozwinięte jest tam rolnictwo. Klinika Weterynaryjna w której doktoranci odbywali staż (Lloyd Veterinary Medical Center) świadczy usługi lekarsko-weterynaryjne u psów, kotów, koni i zwierząt gospodarskich. Usługi podzielone są na 3 główne grupy: Primary Care - „lekarz pierwszego kontaktu”, czyli podstawowa opieka weterynaryjna; Specialty Care – lekarze specjaliści, konsultujący w wąskich obszarach specjalizacji, m.in. kardiologia, ortopedia, okulistyka, dermatologia; Emergency services – diagnostyka, opieka medyczna i leczenie zwierząt w stanie nagłym (24h/dobę). Głównymi pacjentami Cardiology Service są psy i koty, chociaż zdarzają się również badania u koni. Głównymi badaniami tam wykonywanymi są echokardiografia, elektrokardiografia, diagnostyka obrazowa klatki piersiowej (RTG, USG), badanie metodą Holtera oraz zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej (zabiegi zamknięcia PDA, przezskórna balonoplastyka zastawki tętnicy płucnej, implantacja sztucznych stymulatorów serca). Zespół składa się z dwóch specjalistów ACVIM w dziedzinie kardiologii weterynaryjnej, dwóch lekarzy rezydentów oraz wykwalifikowanego technika. Praca Cardiology Service była bardzo zorganizowana a każdy tydzień pracy był wypełniony konkretnymi zajęciami mającymi na celu podniesienie umiejętności zespołu:

- Poniedziałki: journal club – spotkania mające na celu omawianie artykułów naukowych z dziedziny kardiologii weterynaryjnej;
- Wtorki: ECG club – spotkania służące nauce elektrokardiografii w teorii;
- Środy: ECG in practice – praktyczne zajęcia polegające na samodzielnym analizowaniu zapisów EKG oraz ocenie interpretacji przez specjalistów;
- Czwartki: prezentacje przygotowywane przez lekarzy rezydentów; co tydzień jeden z rezydentów przygotowywał prezentację omawiającą jego aktywność, zainteresowania zawodowe i postępy w nauce;
- W piątki zazwyczaj odbywały się zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej.

zdjęcie ISU 1

Oprócz wspomnianych zajęć zespół Cardiology Service codziennie przyjmował pacjentów i prowadził zajęcia kliniczne dla studentów. Każdy dzień rozpoczynał się obchodem i konsultacjami pacjentów z Emergency Service. Następnie odbywały się spotkania kliniczne ze studentami ostatnich lat studiów (Clinical rounds), podczas których do każdego ze studentów odbywających staże w Cardiology Service przydzielano jednego z pacjentów. Studenci mieli za zadanie przeprowadzić wywiad z właścicielem i podstawowe badanie kliniczne pacjenta a następnie uczestniczyli w jego badaniu kardiologicznym. Na zakończenie dnia członkowie zespołu kardiologów omawiali ze studentami wyniki badań każdego z przyjętych pacjentów oraz przeprowadzali seminarium teoretyczne z zakresu kardiologii psów i kotów.

Studenci byli bardzo zaangażowani w proces diagnostyczny. Podczas 2 tygodniowego stażu w każdej pracowni specjalistycznej uczestniczyli w badaniu wielu pacjentów, co pozwalało im nabyć sporo umiejętności praktycznych. Ponadto seminaria teoretyczne umożliwiały im zdobycie nowej wiedzy i rozwianie wątpliwości, których młodzi adepci weterynarii mają zazwyczaj wiele.

zdjęcie ISU 1

W ocenie doktorantów staż okazał się ciekawym i pouczającym przeżyciem. Dzięki obecności i uczestnictwu w procesie diagnostyki i leczenia pacjentów mogli poznać nowe techniki obrazowania serca w badaniu ultrasonograficznym oraz podnieść umiejętności z zakresu przeprowadzania badania ultrasonograficznego płuc i klatki piersiowej. Podczas stażu mieli okazję uczestniczyć w dwóch zabiegach z zakresu kardiologii interwencyjnej: balonoplastyki zastawki tętnicy płucnej i implantacji sztucznego stymulatora serca. Codzienne przebywanie ze specjalistami i studentami pozwoliło na nabycie i doskonalenie umiejętności miękkich, takich jak komunikacja w zagranicznym zespole badawczym, praca w grupie specjalistów kardiologów, kreatywność oraz umiejętne zarządzanie czasem. Dzięki udanej współpracy nawiązali nowe kontakty, których skutkiem są plany dotyczące przyszłych wspólnych badań, a także prawdopodobny przyjazd jednego z pracowników naukowych zajmujących się kardiologią do Pracowni Kardiologii przy Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UPWr.

W wolnych chwilach doktoranci mogli poznać ogromną różnorodność Stanów Zjednoczonych. Zwiedzanie USA utwierdziło ich w przekonaniu, że kraj ten jest bardzo ciekawy, piękny i warty odwiedzenia.

zdjęcie ISU 4
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań