Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań
/

logo projektu

Katedra Rozrodu UPWr gościła drugiego doktoranta z Belgii na stażu naukowym


W dniach 18 kwietnia 2022 - 7 maja 2022 Katedra Rozrodu UPWr gościła drugiego doktoranta z Belgii – Hibę Ali Hassan (z Katedry Chorób Wewnętrznych, Rozrodu oraz Medycyny Populacyjnej Uniwersytetu w Gandawie). Hiba przyjechała na staż naukowy, a w swoich badaniach skupiła się na poprawie kriokonserwacji nasienia kotów poprzez dodanie specjalnego związku chroniącego mitochondria przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.


Doktorantka chciała ocenić we wrocławskim laboratorium próbki zebrane i kriokonserwowane podczas stażu w Mediolanie (również realizowanego w ramach Projektu NAWA APM). Niestety firma spedycyjna zgubiła pojemnik z próbkami i gdy w końcu go odnaleziono, wszystkie próbki były zniszczone. Hiba się jednak nie poddała i z pomocą prof. Wojciecha Niżańskiego i jego zespołu (szczególnie Marii Eberhardt, Sylwii Prochowska oraz Barbary Smalec) Wrocławskiego pod przewodnictwem udało jej się zebrać nowe próbki, które analizowano w ostatnich dniach jej pobytu.


Dla Hiby najważniejszym rezultatem tego stażu było poznanie nowych badaczy i profesorów oraz zobaczenie, jak działa inne laboratorium. Miała również okazję odwiedzić Klinikę Chirurgii i Klinikę Chorób Wewnętrznych.

Choć większość czasu zajęła jej praca w laboratorium, udało się wyjechać z Wrocławia na jednodniową wycieczkę górską, aby zobaczyć lokalną atrakcję „Kolorowe Jeziora” i spróbować pierogów.


Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań