Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań
/

logo projektu

Porozmawiajmy o marzeniach


W dniu 15.04 odbyło się spotkanie on-line osób zaangażowanych w realizację prac badawczo-rozwojowe dotyczące technik wspomaganego rozrodu u zwierząt. Obecni byli: prof. Gaia Cecilia Luvoni z Mediolanu (UniMi), prof. Ann van Soom z Gandawy (UGent), prof. Alain Fontbonne z Paryża (ENVA), prof. Christine Aurich i Sabine Scheffer-Somi z Wiednia (VetMedUni) oraz prof. Wojciech Niżański i dr Sylwia Prochowska z Wrocławia (UPWr).

zdjęcie nr 1


Na spotkaniu rozważano wykonalność projektu w kontekście obostrzeń związanych z panującą pandemią COVID-19 – wybuch pandemii uniemożliwił wymianę międzynarodową oraz organizację dużych przedsięwzięć gromadzących w jednym miejscu wiele osób (w tym z różnych krajów), jakim miał być zaplanowany cykl warsztatów poświęconych rozrodowi zwierząt.

Ale są dobre wieści! Większość osób zaangażowanych w projekt jest już po pierwszej dawce szczepionki, dlatego uważamy, że (z zachowaniem koniecznych zasad bezpieczeństwa) w drugiej połowie roku zaczniemy realizować zawieszone dotąd mobilności.

Odnośnie warsztatów, została podjęta decyzja, że początkowo będą one miały formę sympozjum on-line. Plusem takiego rozwiązania będzie możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców. Jeśli koronawirus pozwoli, to w przyszłości odbędzie się część praktyczna.

zdjęcie nr 2

Oprócz aspektów organizacyjnych Prof. Niżański zaprezentował… swoje marzenie, jakim jest stworzenie europejskiej sieci jednostek zajmujących się bankowaniem materiału ginących gatunków dzikich kotowatych oraz wdrażaniu do programów ich ochrony biotechnik rozrodu takich jak sztuczna inseminacja czy zapłodnienie in vitro. Każdy z Partnerów w projekcie ma doświadczenie i osiągnięcia w tej dziedzinie, jednak działając w pojedynkę, mamy ograniczone możliwości i zasięg oddziaływania. Razem możemy więcej! Stworzenie Sieci pozwoli rozwiązać dwa główne problemy w tym obszarze – utratę cennego materiału oraz niską wydajność wspomnianych technik. Budowa takiej sieci będzie przedmiotem kolejnego wspólnego grantu, jednak dzięki projektowi NAWA APM możliwe jest stworzenie podwalin tej współpracy.

zdjęcie nr 3 zdjęcie nr 4


Patrzymy z optymizmem w przyszłość i przypominamy znane motto: podążaj za marzeniami!
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań