Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań
/

logo projektu

Staż naukowy na Uniwersytecie Bath


W ramach mobilności naukowców uczestniczących w konsorcjum projektowym ScienceNet, dr hab. Błażej Poźniak z Katedry Farmakologii i Toksykologii UPWr spędził 4 tygodnie na Wydziale Farmacji i Farmakologii University of Bath w Wielkiej Brytanii (8.05.2022-3.06.2022). W ramach bardzo intensywnego stażu, dr Poźniak zaznajamiał się z opracowanym przez zespół dr Alberta Bolhuis’a modelem in vitro dla zakażenia skóry wywołanego gronkowcami tworzącymi biofilm.

Szczególnym zadaniem naukowca z UPWr była adaptacja istniejącego modelu do badań farmakokinetyczno-dynamicznych, w których bakterie są eksponowane na zmiany stężenia leku odzwierciedlające profil farmakokinetyczny u prawdziwego pacjenta. Zdobyte doświadczenia będą bezcenne w opracowywaniu analogicznych modeli dla zastosowań weterynaryjnych, a nawiązany kontakt pozwala liczyć na długotrwałą współpracę z naukowcami z Bath.


W czasie swojego pobytu dr Poźniak został zaproszony do wygłoszenia wykładu na temat swoich badań oraz naukowego celu pobytu w Bath. Wykład był zatytułowany „Shifting from in vivo pharmacokinetics to in vitro pharmacokinetic/pharmacodynamic models – veterinary perspective”. Choć dla większości słuchaczy perspektywa weterynaryjna stanowiła element egzotyki, to dyskusja jaka po nim miała miejsce była niezwykle ciekawa i konstruktywna. Nagranie z wykładu można objerzeć tu: Video


Mimo intensywnej pracy w laboratorium udało się znaleźć czas na zwiedzanie Bath, które nie bez przyczyny znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Położone w zielonej dolinie rzeki Avon, Bath jest perłą architektury okresu georgiańskiego. Swoimi początkami sięga jednak początków naszej ery, czyli czasów rzymskich podbojów i to z tego okresu pochodzą znane na cały świat Rzymskie Łaźnie przyciągające rzesze turystów z całego świata.


Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań