Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań
/

logo projektu

Sesje NAWA ScienceNet podczas XVI Kongresu "Problemy w rozrodzie małych zwierząt"


We Wrocławiu w dniach 24-25.09.2022 odbył się XVI Kongres „Problemy w rozrodzie małych zwierząt”. Pierwszego dnia miały miejsce dwie sesje zorganizowane w ramach realizacji projektu NAWA ScienceNet (nr PPI/APM/2019/1/00044/U/00001) zatytułowane: „Perspektywy i wyzwania w rozrodzie małych zwierząt” oraz „Rozród wspomagany”. Prof. Wojciech Niżański przedstawił założenia i efekty tego trzyletniego grantu, w tym osiągnięcie nadrzędnego celu - sieciowanie europejskich ośrodków zajmujących się biotechnikami rozrodu zwierząt. Wykładowcami podczas tych sesji byli partnerzy projektu: Alain Fontbonne (Alfort, Francja), Sabine Schäfer-Somi (Wiedeń, Austria), Ann van Soom (Gandawa, Belgia) oraz Gaia Cecilia Luvoni (Mediolan, Włochy).


Tematyka wykładów uwzględniała najbardziej aktualne obszary zainteresowań lekarzy praktyków i naukowców zajmujących się rozrodem zwierząt towarzyszących. Były to m.in. etyka w rozrodzie, problemy rozrodcze ras brachycefalicznych, "Prawdy i mity” w rozrodzie małych zwierząt, bankowanie i transport nasienia, oraz dylematy związane ze stosowaniem antybiotyków w rozrodzie małych zwierząt.


Kongres posiadał charakter prawdziwie międzynarodowy, nie tylko dzięki wykładowcom z wielu krajów świata, ale także dzięki uczestnikom zza granicy m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Litwy, Niemiec, Rumunii, Serbii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. W sumie w obradach wzięło udział ponad 350, w tym 30 uczestników z Europy Zachodniej i 30 osób z Ukrainy. Podczas trwania Kongresu aktywne było stoisko przyjaciół z Ukrainy, którzy prowadzili kwestę na pomoc humanitarną ofiarom wojny. Na darczyńców czekały niebiesko-żółte serca i przepiękne rękodzieła wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej z Żółkwi w Ukrainie.


Oprócz sesji NAWA podczas Kongresu miały miejsce Sesja plakatowa, swoista platformę wymiany myśli i forum dyskusji pomiędzy praktykami i naukowcami, a także Seminarium „Dzień Hodowcy”, podczas którego lekarze weterynarii dzielili się wiedzą z hodowcami psów i kotów. Wykłady, jak i cała organizacja Kongresu, spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami uczestników krajowych i zagranicznych.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Multicentryczna międzynarodowa platforma naukowa kluczem do efektywnego prowadzenia badań